Preot Amarinei Ciprian

Preoți slujitori Ianuarie 12, 2016

Din data de 01.12.2016, Parohia Itrinești este păstorită de Pc. Pr. Amarinei Ciprian, născut în data de 02.10.1986 în Piatra Neamț. A urmat Școala Generală Nr. 3 din aceeași localitate și cursurile Seminarului Teologic „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Piatra Neamț între anii 2001 - 2006, iar mai apoi cursurile Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași (2006-2010), licențiat în Istoria Bisericii Ortodoxe Române cu lucrarea „Preoțimea din Moldova în timpul Revoluției de la 1848”. Între anii 2010-2012, a urmat cursurile postuniversitare de Masterat ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, programul de studii „Viața Bisericii - istorie și actualitate”, pe care le-a absolvit cu lucrarea de disertație „Relațiile politice, sociale și economice dintre Imperiul Bizantin și Apus în prima jumătate a secolului al XV-lea”.

În data de 20.11.2016, a fost hirotonit diacon în Biserica Parohiei „Cuvioasa Parascheva” din Piatra Neamț de către IPS Calinic, pe atunci, episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, iar în data de 22.11 același an, a fost hirotonit preot în Capela Facultății de Teologie din Iași pe seama Parohiei Itrinești, Protopopiatul Piatra Neamț, județul Neamț.

Citește alte articole despre: Preot Paroh Itrinesti